Posiedzenie sztabu

20.05.2010

20 maja br. o godz. 10.00 odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego zwołane przez prezydent Zabrza Małgorzatę Mańkę-Szulik.

Wzięli w nim udział: Dariusz Wesołowski – zastępca komendanta policji w Zabrzu, Jarosław Rajda – komendant Straży Miejskiej w Zabrzu, przedstawiciele Wojskowej Komisji Uzupełnień w Gliwicach, Grzegorz Janecki – główny inżynier miasta, Piotr Niemiec – prezes ZPWiK, a także przedstawiciele kopalni Sośnica-Makoszowy, ZHP, PCK, kierownictwo i naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego oraz mieszkańcy Makoszów.

Raporty zdały poszczególne piony powołane przez Prezydenta Miasta Zabrze w związku z ewakuacją mieszkańców części dzielnicy Makoszowy: Pion Koordynacji i Kontroli, Pion Ewidencyjno-Informacyjny, Pion Zabezpieczenia Porządkowego-Ochronnego, Pion Planowania-Monitorowania oraz Pion Zabezpieczenia Medyczno-Bytowego i Transportu.

Warto podkreślić, że sytuacja w dzielnicy Makoszowy stabilizuje się. Znacząco ubywa wody zarówno w Kłodnicy jak i na rozlewisku. W ciągu nocy poziom rzeki obniżył się o ok. 50 cm (w ciągu doby o ok. 1 metr). Zamontowana wczoraj przez czeskich strażaków wysokowydajna pompa (o przepustowości 1000 l/sek.) spowodowała znaczące przyspieszenie akcji przepompowywania wody z rozlewiska do Kłodnicy. Na miejscu pracuje również zatapialna pompa szlamowa o przepływie 200 metrów sześciennych na godzinę oraz 5 pomp spalinowych.

(stan na godz. 11.30, 20 maja br.)