Filharmonia zagrała w nowej siedzibie

13.05.2010

12 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu Filharmonii Zabrzańskiej. Wzięły w nim udział władze naszego miasta oraz zaproszeni goście na czele z wicemarszałkiem województwa śląskiego, Zbyszkiem Zaborowskim. Niespełna dwustuosobowa publiczność mogła usłyszeć utwory Stanisława Moniuszki, symfonię D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza.

Budynek, w którym obecnie swoją siedzibę ma Filharmonia Zabrzańska, wzniesiono w 1911 roku. Dawniej mieściła się w nim biblioteka Donnersmarcków. Jest to obiekt czterokondygnacyjny, podpiwniczony.

Przy głównym wejściu do budynku znajduje się wejście dla niepełnosprawnych prowadzące do windy (która posiada dostęp do wszystkich kondygnacji), natomiast na parterze główny hol z portiernią, szatnią dla widzów oraz bufet, a także część niedostępna dla widzów zawierająca pokoje biurowe, magazyn instrumentów i garderobę dla solisty. Na I i II piętrze mieści się dwukondygnacyjna sala koncertowa. Na I piętrze widownia przeznaczona dla 149 osób oraz scena. Balkon dostępny jest z holu i może z niego skorzystać 45 osób. Od strony sceny znajdują się pomieszczenia dla operatorów światła i dźwięku. W piwnicy znajdują się garderoby i łazienki dla muzyków, biblioteka oraz pomieszczenie techniczne.

Koszt modernizacji budynku dawnej biblioteki Donnersmarcków i adaptacji jej na potrzeby Filharmonii to ponad 9,5 mln zł, z czego ok. 5,8 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.