Akcja szczepienia lisów

20.04.2010

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje, że od 1 do 10 maja br. na terenie całego województwa śląskiego zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka będzie wyrzucana z samolotów z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o intensywnym zapachu zepsutej ryby, który lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, aby mieszkańcy nie podnosili szczepionek z ziemi i nie wyprowadzali zwierząt domowych na tereny niezabudowane, przez okres dwóch tygodni po przeprowadzonej akcji.

Jednocześnie informujemy, iż przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny. Ponadto należy natychmiast umyć ręce bieżącą wodą z mydłem oraz inne części ciała, które miały kontakt z preparatem.

Więcej Informacji udziela Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonów: (032) 609 – 16 – 14, (032) 609 – 16 – 15.