Goście z Manchesteru na Górniku

16.04.2010

W tym roku mija 40 lat od pamiętnego meczu Górnika z Manchesterem City w ramach Pucharu Europy Zdobywców Pucharu. Wydarzenia tamtych dni i emocje, jakie towarzyszyły kibicom podczas największego w historii klubowego sukcesu polskiej drużyny, odżyją w Zabrzu za kilka dni.

Wprawdzie tamto prestiżowe spotkanie w Wiedniu Górnik Zabrze przegrał 1:2, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przypomnieć fanom futbolu wielkie dni zabrzańskiej drużyny. Jubileusz to także okazja, by zaprosić gości z Manchesteru. I tak, delegacja z tego angielskiego klubu przyjedzie do Zabrza już 22 kwietnia. Dzień później planowane jest spotkanie z władzami miasta, natomiast o godz. 16.00 na stadionie Górnika Zabrze odbędzie się konferencja prasowa.

Wspomnieniowe spotkanie piłkarzy, uczestników historycznego meczu z 1970. r., działaczy i sympatyków obu drużyn, odbędzie się także 24 bm. o godz. 18.00 na stadionie przy ul. Roosevelta (przed pierwszoligowym spotkaniem ze Zniczem Pruszków), podczas którego futboliści uhonorowani zostaną pamiątkową odznaką. Pokazana zostanie także limitowana seria koszulek piłkarskich w stylu retro upamiętniających spotkanie z Manchesterem City.

Przypomnijmy, że w tym historycznym meczu jedyną bramkę dla zabrzan zdobył Stanisław Oślizło. W drodze do finału Górnik wyeliminował Olympiakos Pireus, Glasgow Rangers i po niezwykle dramatycznych spotkaniach słynną wtedy włoską drużynę AS Roma prowadzoną przez „maga futbolu” Helenio Herrerę.

Uczestnikami jubileuszowych spotkań będą m.in.: Stefan Floreński, Jerzy Gorgoń, Erwin Wilczek, Zygfryd Szołtysik, Jan Gomola, Andrzej Szarmach, Hubert Kostka, Jan Banaś, Stanisław Oślizło, Włodzimierz Szaryński, Zygmunt Anczok, Henryk Wieczorek.