Zabrze świętuje urodziny Janoscha

10.03.2010

Cyklem imprez pod wspólnym hasłem "Janosch. Urodzony w Zabrzu" świętować będziemy przypadające 11.03 urodziny popularnego na całym świecie pisarza i grafika Horsta Eckerta-Janoscha.

Tradycyjnie rozpocznie je / 11.03 godz. 16.00 / wielkie, wspólne czytanie w Teatrze Nowym ulubionych fragmentów powieści "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny". Tam też będzie można obejrzeć wystawę książek Janoscha (przygotowaną przez wydawnictwo Znak) oraz rysunków laureatów konkursu plastycznego "Bohaterowie bajek Janoscha".

W piątek / 12.03 godz. 11.00 / kino Roma będzie miejscem wyjątkowego spotkania "Janosch wśród dzieci", na które złożą się występy dzieci z przedszkola nr 28 w Zabrzu, jedynego w Polsce noszącego imię Jubilata. Na spotkaniu obecni będą włodarze miasta czytający bajki … laureatów IV Międzyszkolnego Konkursu Literackiego " Janosch i bohaterowie jego bajek".

Świętowanie zakończy sobotnia wycieczka podążająca po Zabrzu "Śladami Janoscha", dokumentująca dzieciństwo i wczesną młodość pisarza, który sam o sobie mówi: " Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, moja religia."

Przez cały marzec mieszkańcy Zabrza mogą też podpisywać specjalną kartkę urodzinową dla Janoscha złożoną z rysunków dzieci. Można to uczynić w Urzędzie Miejskim, Domu Muzyki i Tańca, Centrum Organizacji Pozarządowych i salonie Empik w CH M1.