Promocja poezji romskiej

09.03.2010

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zapraszają na wieczór z muzyką i poezją romską, który odbędzie się 26 marca o godz. 17.00 w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

 

 

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną nostalgiczne, pełne uroku wiersze Izoldy Kwiek i towarzysząca im muzyka w wykonaniu zespołu „Gipsy Boys”, pod kierunkiem Władysława „Lesiako” Kwiatkowskiego. Podczas spotkania będzie można obejrzeć fotografie Arkadiusza Goli z wystawy „Romowie”.

Izolda Kwiek mieszka i pracuje w pobliskim Orzegowie jako asystentka w miejscowej szkole podstawowej. Jest tancerką i pieśniarką w założonym przez siebie zespole dziecięcym „Tabor”. Pisać zaczęła mając 9 lat. Robiła to w ukryciu przed swoim ojcem, bo w jej cygańskiej kulturze, nie do pomyślenia było, aby kobieta marnowała czas na „niepotrzebne zajęcia”. Kobieta w rodzinie romskiej miała służyć mężczyźnie, zajmować się całym gospodarstwem i rodzić dzieci. Zajmowanie się twórczością było dla Romów pojęciem zupełnie nieprzystającym do ich życia.
Izolda Kwiek wszystko zawdzięcza swojej matce, która we wczesnym dzieciństwie nauczyła ją szacunku do tradycji i opowiedziała historię Romów z lat czterdziestych. Za sprawą tych inspiracji powstawały zbiory poezji: „Powrót do przeszłości”, „Schody do miłości”, i „Zwiędłe liście”. Wszystkie wiersze Izolda Kwiek pisze po polsku, także te ostatnie zamieszczone w tomiku „Tabor Izoldy”, w którym nieodmiennie daje wyraz swej tęsknocie za lasem, ogniskami, wędrówkami, wypowiadając się – jak sama to określa – „cygańskim sercem”.