Inauguracja Roku Chopinowskiego

05.03.2010

4 marca w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Chopinowskiego w naszym mieście. Cykl imprez i koncertów, poświęconych pamięci genialnego polskiego kompozytora, zapoczątkował znakomity pianista Piotr Paleczny, któremu towarzyszyła orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

W 2010 roku przypada dwusetna rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora, dlatego ten rok, specjalną uchwałą sejmową, ustanowiony został Rokiem Fryderyka Chopina. Bardzo aktywnie w obchody przypominające twórczość i sylwetkę „poety fortepianu” włączają się zabrzańskie instytucje kultury organizując koncerty i spotkania muzyczne.

Piotr Paleczny urodził się w 1946 r. w Rybniku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie prowadzi klasą fortepianu. W 1970 r. artysta zdobył trzecią nagrodę w Konkursie Chopinowskim, a w latach 1985–2000 był jurorem tej prestiżowej międzynarodowej rywalizacji pianistów. Jest także laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sofii, Monachium i Bordeaux.

W programie wczorajszego wieczoru z muzyką Fryderyka Chopina znalazły się m.in.: jego koncert fortepianowy e-moll op.11 oraz VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta.