10. Maraton Pisania Listów Amnesty International

04.12.2009

W dniach 12 i 13 grudnia na terenie całej Polski Amnesty International przeprowadzi akcję pisania listów w obronie kilkunastu osób więzionych za przekonania.

W Zabrzu akcję Amnesty International wesprzeć będzie można przez całą dobę od godz. 12.00 w sobotę, 12 grudnia do godz.12.00 w niedzielę, 13 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 (ul. Gen. Wł. Andersa 64), III LO (ul. Sienkiewicza 33) i Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 (ul. Piłsudskiego 29).

Amnesty International od lat walczy o zaprzestanie prześladowania obrońców praw człowieka. Idea Maratonu Pisania Listów powstała w 2001 roku w Polsce. Pomysł podchwyciły sekcje Amnesty w innych krajach. W zeszłym roku na całym świecie zostało napisanych 295 tysięcy apeli w obronie prześladowanych i represjonowanych, z czego 78843 w Polsce . W ciągu dziesięciu lat napisano w sumie ponad milion listów, dzięki którym dziesiątki osób wyszło na wolność.

W tym roku uczestnicy akcji będą walczyć o uwolnienie m.in. w imieniu Rity Mahato z Nepalu, która świadczy pomoc medyczną kobietom – ofiarom przemocy oraz Nguyena Van Dai – wietnamskiego prawnika i obrońcy praw człowieka. W maju 2007 roku został on skazany na 5 lat więzienia za „propagandę przeciw państwu”.

Więcej informacji na stronie: www.amnesty.org.pl