Międzynarodowa Parada Regionów

09.11.2009

14 listopada o godzinie 17.00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się III Międzynarodowa Parada Regionów. Na scenie wystąpią: zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”, słowacka grupa folklorystyczna „Trnafčan” z Trnavy, zespół bandurzystów „Karpaty” ze Lwowa, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca oraz Regionalny Zespół „Istebna”.

Celem tego wydarzenia jest promocja kultur różnych części Europy. Parada Regionów, to nie tylko występy artystyczne, ale spotkania oraz warsztaty z udziałem młodzieży i nauczycieli, które mają na celu wymianę doświadczeń kulturalnych.

– Regionalizm spotyka się w naszym mieście z ciepłym odbiorem. Takie inicjatywy pomagają nam uzewnętrznić miłość do Śląska – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza podczas konferencji prasowej dotyczącej Parady Regionów, która odbyła się 9 listopada w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.

Uczestniczyli w niej również m.in. dr Łucja Staniczek z Forum Nauczycieli Regionalistów oraz Adam Pastuch, dyrektor Zespołu Piesni  i Tańca "Śląsk". Podziękowali oni władzom naszego miasta za pomoc w organizacji tego międzynarodowego przedsięwzięcia.

Nad tegoroczną Paradą Patronat Honorowy przyjęli:

• Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski
  • Metropolita Katowicki – Abp Damian Zimoń
  • Marszałek Województwa Śląskiego – Bogusław Śmigielski
  • Organizatorzy i współorganizatorzy
  • Prezydent Zabrza – Małgorzata Mańka- Szulik
  • Prezydent Katowic – Piotr Uszok
  • Prezydent Chorzowa – Marek Kopel
  • Prezydent Rudy Śląskiej – Andrzej Stania
  • Prezydent Siemianowic Śląskich – Jacek Guzy
  • Prezydent Piekar Śląskich – Stanisław Korfanty
  • Prezes Związku Górnośląskiego – Józef Buszman
  • Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – Adam Pastuch

Bilety na rewię w cenie 2 złotych do nabycia w kasie DmiT.