Nagroda dla Zabrza

05.11.2009

Zabrze zajęło czwarte miejsce w ogólnopolskim rankingu „Europejska Gmina – Europejskie Miasto” przygotowanym przez redakcję „Dziennika. Gazeta Prawna” wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Ministerstwem Finansów, wyprzedzając takie miasta jak Tychy, Toruń, Opole, Szczecin czy Wrocław.

Ranking opublikowany został po raz trzeci i wyróżnia te samorządy w kraju, które mogą poszczycić się największymi sukcesami w pozyskiwaniu środków unijnych.
Najistotniejszymi czynnikami mającymi wpływ na ocenę stanowiły m.in.: wartość środków finansowych przyznanych przez Unię Europejską oraz liczba realizowanych projektów.

„Ranking znakomicie prezentuje zaradność samorządów i lokalnych społeczności. To nie jest tylko zestawienie gmin pokazujące, jak zdobywają one fundusze unijne” – komentuje Jerzy Kwieciński, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, były wiceminister rozwoju regionalnego.

4 listopada w Hotelu Marriott odbyła się uroczysta gala, w trakcie której ogłoszono wyniki i wręczono wyróżnienia dla samorządów, które najlepiej radziły sobie w pozyskiwaniu środków unijnych. Spotkanie poprzedziła konferencja, na której poruszane były kwestie związane z wdrażaniem Regionalnych Programów Operacyjnych. Zaproszeni eksperci zwracali uwagę na prawne i finansowe uwarunkowania realizacji projektów inwestycyjnych.