Uczniowie z Zabrza u Angeli Merkel

06.10.2009

5 października uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr III w Zabrzu spotkali się z Małgorzatą Mańką-Szulik, aby podzielić się przemyśleniami i informacjami na temat programu step 21,w którym biorą udział oraz spotkania z Angelą Merkel.

We wrześniu 2008 roku młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr III z oddziałami dwujęzycznymi w Zabrzu została zakwalifikowana do programu step21, WEISSE FLECKEN. Jest to program rządowy Niemiec, który ma na celu odkrywanie białych kart historii z okresu okupacji hitlerowskiej. Wzięli w nim udział uczniowie obecnej klasy drugiej dwujęzycznej: Dagmara Adamska, Łukasz Gawenda, Julia Grabińska, Beata Iwan i Elżbieta Lazar.

Oprócz Polski w programie wzięły udział trzy inne kraje europejskie: Austria, Czechy i Niemcy.

Temat wybrany przez uczniów z Zabrza to, „Noc Kryształowa w Hindenburgu O.S. w świetle prasy”. W swoim artykule, autorzy przedstawili prawdziwą wersję wydarzeń z 9 listopada 1938 r.

Prace wszystkich grup biorących udział w projekcie zostały wydrukowane w postaci gazety, która została przedstawiona na spotkaniu z Angelą Merkel w sierpniu 2009 roku.

Praca związana z projektem została wykonana przez uczniów samodzielnie. Dla nich była to wspaniała przygoda i niezapomniane doświadczenie, a dla szkoły i miasta duże wyróżnienie.