Urodziny Miasta w DMiT

28.09.2009

W niedzielę w Domu Muzyki i Tańca odbyły się uroczystości związane z 87. rocznicą nadania Zabrzu praw miejskich.
Jednym z ważniejszych punktów imprezy było nadanie tytułu honorowego obywatela miasta prof. Marianowi Zembali, dyrektorowi Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W ten sposób do elitarnego grona honorowych obywateli naszego miasta dołączyła trzecia osoba. Wcześniej podobne wyróżnienie otrzymali tylko profesor Zbigniew Religa oraz urodzony w naszym mieście rzeźbiarz Heinz Tobolla.
– Profesor Zembala jest znakomitym lekarzem, wyjątkowym człowiekiem i świetnym dyrektorem. Czas to docenić – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Urodzony w Krzepicach niedaleko Częstochowy wybitny kardiochirurg trafił do Zabrza w 1985 r. Rozpoczął tu pracę w kierowanej przez prof. Zbigniewa Religę klinice kardiochirurgii. – Mnie i moim kolegom profesor Religa dał tu szansę stworzenia nowoczesnej kardiochirurgii, nie tylko na Śląsku, ale i w Polsce – wspomina prof. Marian Zembala.
Śląskie Centrum Chorób Serca, którego szefem prof. Marian Zembala jest od 1993 r., uznawane jest obecnie za jeden z najlepszych ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych w Polsce i w Europie. Tutaj szkolą się specjaliści z innych krajów. Za swój wkład w rozwój kardiochirurgii na Ukrainie, prof. Marian Zembala został niedawno uhonorowany przez prezydenta Wiktora Juszczenkę orderem „Za zasługi”.
Prof. Marian Zembala jest prezydentem-elektem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń, członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz International Society for Heart and Lung Transplantation. Opublikował ponad 130 prac naukowych i jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kardiochirurgii.
Wybitny lekarz, który tytuł honorowego obywatela odbierze podczas uroczystości z okazji 87. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich, nie kryje sentymentu do miasta. – To miejsce, w którym spełniają się marzenia. Zarówno te osobiste, jak i zawodowe – mówi szef Śląskiego Centrum Chorób Serca. – Bardzo mnie cieszy rozwój miasta. Gdy przyjechałem tu w 1985 roku, byłem przerażony zapyleniem, wyziewami z kominów i zamierającą roślinnością. Teraz widać, jak Zabrze przez ostatnie lata się zmieniło i jak idzie do przodu – podkreśla profesor Marian Zembala.
Ponadto podczas uroczystości w DMiT wręczono nagrody Prezydenta Zabrza w dziedzinie kultury. Wyróżnienia otrzymali: prof. Roman Starak, Jerzy Kuczera, Teatr Nowy, Dom Muzyki i Tańca, Zespół Taneczny „Mak”.

Zwieńczeniem obchodów 87. urodzin Zabrza był koncert znanego polskiego artysty Grzegorza Turnaua. Krakowski artysta podbił serca zabrzańskiej publiczności. Jego występ poprzedziły utwory wykonane przez Filharmonię Zabrzańską, która również towarzyszyła występowi Iwony Węgrowskiej.