Modernizacja zabrzańskiej oczyszczalni ścieków nagrodzona w prestiżowym konkursie budowlanym

02.09.2009

Przebudowa oczyszczalni ścieków w Zabrzu została wyróżniona w konkursie „Modernizacja Roku 2008”, organizowanym przez Targi Pomorskie i Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. W trzynastej już edycji prestiżowego plebiscytu rywalizowało aż 700 projektów z całej Polski.

Oczyszczalnia „Śródmieście” otrzymała wyróżnienie w kategorii „Obiekty ochrony środowiska i obiekty przemysłowo-inżynieryjne”. Oczko wyżej znalazła się hala produkcyjna Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.
– Można więc powiedzieć, że w kategorii ochrony środowiska nasza inwestycja została oceniona najwyżej – podkreśla Piotr Niemiec, prezes Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. – Wyniki konkursu do końca były utrzymywane w tajemnicy. Jadąc do Warszawy na rozstrzygnięcie, nie miałem pojęcia, że tak dobrze zostaliśmy ocenieni. Konkurencja była bardzo duża, na co zresztą zwracały uwagę osoby wizytujące nasz obiekt. Tym większy to dla nas powód do dumy – zaznacza szef zabrzańskich wodociągów.
Członkowie jury docenili zabrzańskie przedsięwzięcie m.in. na to, że modernizacja procesów technologicznych w oczyszczalni została przeprowadzona bez przerywania funkcjonowania obiektu. – Myślę, że poza aspektami technicznymi, istotna okazała się również dbałość o estetykę obiektu – mówi prezes Piotr Niemiec.
Modernizacja oczyszczalni „Śródmieście” to pierwsze zakończone zadanie w ramach gigantycznego projektu związanego z poprawą gospodarki wodno-ściekowej w mieście. – Bardzo się cieszę, że ciężka praca wielu osób została doceniona – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Ta nagroda to potwierdzenie, że trudne zadanie, jakiego podjęliśmy się w Zabrzu, jest wykonywane z dobrym skutkiem – dodaje pani prezydent.