Propozycje Zabrzańskiej Jesieni

28.08.2009

Sporo atrakcji czeka na mieszkańców Zabrza w ramach Zabrzańskiej Jesieni 2009.

27.08 – 27.09 Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6
Wystawa fotograficzna prac Piotra Muschalika, Martina Holtappels oraz Thomasa Stachelhaus

27.08 godz. 18.00, Kino Roma, ul. Padlewskiego 4
„Ptaki ptakom” prezentacja filmu Pawła Komorowskiego w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmu Śląskiego „Szybowskaz”

31.08 godz. 14.00, ZKWK „Guido”
Otwarcie Izby Pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników

godz. 17.00 – Teatr Nowy, pl. Teatralny 1
Koncert „Bohaterom września” (szczegóły na plakatach)

1.09 godz. 19.00 – kościół pw. św. Anny, ul. 3 Maja 18
Uroczysty koncert w 70. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej
Henryk Mikołaj Górecki – III Symfonia „Pieśni żałosnych” w wykonaniu: Aleksandry Szafir – sopran i Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

3.09 godz. 16.00, Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6
Wojciech Korfanty w niemieckiej propagandzie plebiscytowej – wykład inaugurujący cykl: „Czwartkowe spotkania w Muzeum Miejskim w Zabrzu”

5.09 Dożynki Gminne w Grzybowicach
godz. 14.30 – Msza św. w kościele p w. Matki Boskiej Różańcowej, ul. Szczecińska 27
godz. 16.10 – festyn – boisko sportowe przy ul. Spółdzielczej

5.09-26.09 zabrzańskie kościoły
XIV Międzynarodowy Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego – wykonawcy: Marta Wierzgoń /Czechy/, Jiři Chlum /Czechy/, Jan Vladimir Michalko /Słowacja/, Csaba Kiraly /Węgry/, Urszula Jasiecka-Bury, Adam Klarecki, Ewa Bąk (szczegóły: www.festiwal-organowy.pl)

6.09 godz.18,00 – ZKWK Guido, ul. 3 Maja 93
„Oskar i Ruth” Ingmara Villquista – spektakl Teatru Powszechnego z Warszawy i Teatru Off

10-12.09 godz. 10.00-17.00 – Hala MOSiR, ul. Matejki 6
I Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej
(szczegóły: www.konferencja.zabrze.pl )

11.09 godz. 12.00 – Muzeum Górnictwa Węglowego, ul. 3 Maja 19
„Born of Fire” – wystawa malarstwa amerykańskiego o tematyce przemysłowej

11.09 Skansen Górniczy Królowa Luiza, ul. Wolności 410
Gra Miejska – „Zostań Wielkim Przemysłowcem!” (szczegóły: www.konferencja.zabrze.pl)

Godz. 22.00 – ZKWK „Guido”, ul. 3 Maja 93
„Tera Projekt” – koncert na poziomie 320, mariaż dźwięków postindustrialnych z jazzową improwizacją (Jerzy Koenigshaus/Marek Szulik i goście)

12.09 godz. 11.00-14.00 – Hala MOSiR, ul. Matejki 6
III Bieg Rodzinny Zabrzańskim Szlakiem Zabytków Techniki o Puchar Prezydenta Miasta Zabrze (szczegóły: www.um.zabrze.pl)

16.09 Hala MOSiR, ul. Matejki 6
III Zakątek Zwierzątek (szczegóły na plakatach)

18.09 godz. 9.00-15.00 – skwer przy ul. św. Floriana i ul. 3 Maja
Dzień Nauki – „Świat bez tajemnic” (szczegóły na plakatach)

18.09 godz. 19.00, Teatr Nowy, pl. Teatralny 1
Premiera sztuki „Transfer” Stanisława Bieniasza
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Bartłomiej Wyszomirski

18.09 godz. 20.00, ZKWK Guido, ul. 3 Maja 93
Koncert grupy „Czesław Śpiewa”

20.09 godz. 11.00 – 18.00, Zabrze Rokitnica
Europejskie Dni Dziedzictwa – Poznaj dzielnice Zabrza – Rokitnica

26.09 Skarbnikowe Gody – wielki barwny korowód z udziałem mieszkańców Zabrza
godz. 11.00 – 12.00 – przemarsz z pl. Wolności do Parku Poległych Bohaterów
godz. 12.00 – 22.00 – impreza plenerowa
w programie m.in.: występy dzieci i młodzieży z zabrzańskich placówek, pokaz psów policyjnych oraz asystujących, stoiska edukacyjno-kulturalne, miasteczko Klaunów, „Psitul mnie” – stoisko dla miłośników psów, Suplement Festiwalu Organizacji Pozarządowych
godz. 18.00 – koncert zespołu LESZCZE
godz. 19.00 – kabaret MADE IN CHINA
godz. 20.30 – koncert KASI KLICH

27.09 godz. 17.00 – Dom Muzyki i Tańca, ul. gen. de Gaulle’a 17
Uroczysty koncert z okazji 87. rocznicy nadania praw miejskich Zabrzu w wykonaniu: Iwony Węgrowskiej, Grzegorza Turnaua i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

6.10-11.10 XIII Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej (szczegóły na plakatach)

8.10 godz. 9.00, Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6
wernisaż wystawy „Rzemieślnicy i artyści – dawne zabrzańskie atelier fotograficzne”

9.10 godz. 18.00 – sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st., ul. Reymonta 7a
Koncert symfoniczny w wykonaniu: Beaty Bilińskiej – fortepian i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

11.10 godz. 16.00, kościół pw. św. Macieja Apostoła, ul. Kondratowicza 15a
Koncert Ewy Urygi i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

12.10-15.11 Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 20, pl. Warszawski 1
8. Festiwal Nordalia 2009 – wystawa fotograficzna Agnieszki Kowalczyk – „Na tropie skandynawskiej przyrody” (szczegóły www.biblioteka.zabrze.pl)

15.10-25.10 Teatr Nowy, pl. Teatralny 1
IX Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” Zabrze 2009 (szczegóły na plakatach)

23.10 godz. 18.00, sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st., ul. Reymonta 7a
koncert popularny „ Motywy wojenne i wojskowe w Muzyce” w wykonaniu Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego