"SZYBKOWSKAZ" zaprasza

24.08.2009

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmu Śląskiego „SZYBOWSKAZ” odbędzie się 27 sierpnia.

Tym razem jednak miejscem spotkania będzie Kino „Roma” w Zabrzu, przy ul. Padlewskiego 4. Zgromadzonym tam widzom zaprezentowany zostanie film pt. „Ptaki ptakom” w reżyserii Pawła Komorowskiego, na podstawie powieści Wilhelma Szewczyka. W ten sposób organizatorzy pragną uczcić siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Film „Ptaki ptakom” opowiada o pierwszych dniach II wojny światowej na Górnym Śląsku, a dokładnie w rejonie Katowic. Przedstawia losy tych, którzy dla obrony przed hitlerowskimi wojskami chwycili za broń, by stawić odpór faszystowskiej agresji. Jest to jedyny do tej pory zrealizowany film fabularny, który przedstawia wydarzenia kampanii wrześniowej z naszej, śląskiej perspektywy.

Jednym z najważniejszych momentów filmu jest scena obrony wieży spadochronowej przez śląskich harcerzy. Obrony, która przez dziesięciolecia była symbolem polskości Śląska i patriotyzmu Górnoślązaków. Reżyser scenę tę wyeksponował w arcymistrzowski sposób ukazując z jednej strony heroizm, a z drugiej tragedię młodych obrońców, umacniając w ten sposób legendę śląskich harcerzy. Nie sposób jednak nie wspomnieć, że ostatnie badania prowadzone przez historyków podważyły mit obrony wieży spadochronowej. Stąd też spotkanie w Kinie „Roma” będzie także okazją do poznania wojennej historii Śląska oraz jej konfrontacji z wizją autorów filmu, Wilhelma Szewczyka i Pawła Komorowskiego. Nad przebiegiem dyskusji panować będzie dr Joanna Januszewska-Jurkiewicz, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, od lat zajmująca się dziejami harcerstwa na Śląsku. Jej autorstwa będzie także słowo wstępne, które przybliży widzom historyczne realia i mniej znane fakty z ostatnich dni sierpnia i pierwszych dni września 1939 roku.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00. Wstęp jak zwykle bezpłatny.