W ogrodzie… podsłuchane

06.08.2009

Z ciekawą inicjatywą dla mieszkańców wystąpił Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu. Wszyscy, którzy odwiedzą miejską oazę zieleni, w niedzielę 16 sierpnia br., będą mogli nie tylko wysłuchać relaksującej muzyki, czy odpocząć wśród bujnej ogrodowej flory, ale również… bezpłatnie zbadać swój słuch.

W tym dniu do ogrodu przyjedzie specjalistyczny Medi-Bus, w którym każdy chętny będzie mógł poddać się badaniu tego zmysłu. Badanie odbędzie się w ramach Ogólnopolskiej Akcji Bezpłatnych Badań Słuchu Medi-Bus, której celem jest popularyzacja diagnostyki słuchu i szerzenie wiedzy o skutkach problemów z nim związanych. Specjalistyczne mobilne laboratorium diagnostyczne, przystosowane również do obsługi ludzi starszych, w zabrzańskim ogrodzie botanicznym stać będzie od godz. 10 do 17. Organizatorzy szczególnie zapraszają osoby po 50. roku życia, które odczuwają na co dzień dyskomfort związany z wadą słuchu.

W Polsce na problemy ze słuchem cierpi kilka milionów osób. Szacuje się, że tylko 10 proc. z nich jest świadomych problemu, a tylko 6 proc. podjęło leczenie. Ubytek słuchu (tzw. niedosłuch) to wada zdrowia i ma swoją dynamikę, czyli pogłębia się z upływem czasu. Ignorowanie tego stanu rzeczy przez osobę niedosłyszącą prowadzi najczęściej do pogłębienia ubytku słuchu i może skończyć się głuchotą. Laboratorium umożliwia wykonanie badania zewnętrznego kanału słuchowego za pomocą wideootoskopu (tzw. „wideopodróż do wnętrza ucha”) oraz wykonanie badania audiometrycznego, pozwalającego określić ubytek słuchu. Badania te są prowadzone przez dyplomowanych techników badań audiologicznych i dyplomowanych protetyków słuchu.
Wartość takiego badania wynosi 100 zł. W ramach akcji badania są całkowicie bezpłatnie.

Każda osoba zbadana podczas akcji Medi-Bus otrzyma wyniki w postaci cyfrowej i drukowanej:

  • film z „wideopodróży” do wnętrza ucha, czyli cyfrowej jakości nagranie wideo z miniaturowej kamery, która jest wprowadzana w celach diagnostycznych do ucha pacjenta,
  • cyfrowe zdjęcie wnętrza ucha z widokiem na błonę bębenkową i kosteczki słuchowe w uchu środkowym,
  • audiogram – specjalna karta z wynikami badania słuchu, z dokładnym wskazaniem poziomów słyszenia dla różnych pasm częstotliwości, ze wskazaniem poziomu normy, oraz wskazaniem dotkniętych niedosłuchem zakresów dźwięków mowy.