Lato w Cafè Silesia

09.07.2009

W Galerii Muzeum Miejskiego Cafè Silesia rozpoczął się cykl zajęć dla dzieci pozostających podczas wakacji w mieście. „Ziemianie na srebrnym globie” – to tytuł specjalnie przygotowanych lekcji w ramach corocznej akcji „Lato w mieście”. Lekcjom towarzyszą warsztaty plastyczne.

W tym roku tematem przewodnim warsztatów będą podboje kosmiczne, ze szczególnym uwzględnieniem 40. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu.

Podczas zajęć, przygotowanych przez Dorotę Kuder i Irenę Winder, uczestnicy poznają – w formie ciekawostek – tematykę dotyczącą historii badań kosmicznych i rozwoju kosmonautyki, podkreślającą również zasługi polskiej nauki w tej dziedzinie. Jest to kontynuacja ubiegłorocznych zajęć na temat historii lotnictwa „Od Ikara do zdobywców kosmosu”.

Uczestniczący w zajęciach mogą sobie również zrobić zdjęcie w stroju amerykańskiego astronauty, dzięki specjalnej makiecie wypożyczonej ze śląskiego planetarium w Chorzowie, a także obejrzeć modele kosmicznych rakiet. Dzięki uprzejmości Generalnego Konsulatu USA w Krakowie zajęciom towarzyszy miniwystawa, dotycząca rozwoju badań kosmicznych oraz filmy dokumentalne o badaniach Marsa i Saturna. Młodzi adepci astronomii mogą sobie również wykonać „kosmiczny” tatuaż w barwach NASA, a także rozbudzić wyobraźnię, malując, wymyślone przez siebie układy planetarne na ogromnej płachcie folii.

Tegoroczne warsztaty muzealne potrwają cale lato. Ich ukoronowaniem będzie Dzień Nauki, na którym również nie zabraknie atrakcji i niespodzianek.