Mistrzostwa Polski w pływaniu

24.06.2009

Pływacy towarzystwa pływackiego Weteran z Zabrza 19 – 21 czerwca uczestniczyli w Mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii masters w Poznaniu. Odbyły się one na 50 metrowym basenie odkrytym.

Wzięła w nich udział rekordowa ilość 386 zawodników z Polski, Litwy, Łotwy oraz Niemiec.
W zawodach tych ustanowiono 86 nowych rekordów Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Zabrzańscy pływacy ustanowili 23 nowe rekordy Polski w konkurencjach indywidualnych oraz 3 nowe rekordy Polski w sztafetach.
Łącznie zdobyli 53 złote medale,12 srebrnych oraz 8 brązowych.
"Multimedalistą" i siedmiokrotnym nowym rekordzistą Polski w kategorii J – został Ewald Bastek zdobywając 7 złotych medali na dystansach – 50, 100, 200, 800 m. stylem dowolnym, 50, 200 m. stylem grzbietowym oraz 50 m. stylem motylkowym .
Po cztery nowe rekordy Polski ustanowiły Renata Bastek na dyst.50, 200 m. stylem dowolnym., 50 m st. mot., 50 m st. grzbietowym oraz Krystyna Fecica na dyst.1500 m st.dow.,400 m st.zm.,200 m st. klas.i motylkowym zdobywając w sumie po 5 złotych medali.
Dwa nowe rekordy Polski ustanowiła w kategorii C Beata Sulewska na dystansie 100, 200 m stylem klasycznym zdobywając 3 złote oraz 3 srebrne medale. Ponadto w kategorii H – Maria Buczkowska ustanowiła nowy rekord Polski na dystansie 50 m stylem klasycznym zdobyła w sumie 4 złote medale.
Kolejne 4 nowe rekordy Polski wśród mężczyzn w kategorii B – ustanowił Sławomir Prędki na dystansie 200, 400 m stylem zmiennym, 50 m stylem motylkowym oraz 400 m stylem dowolnym w sumie zdobywając 6 złotych medali.
W kategorii I – nowy rekord Polski na dystansie 50 m stylem klasycznym ustanowił Władysław Buczkowski zdobywając w poszczególnych konkurencjach 6 złotych medali. Sztafety "Weterana" Zabrze kobiet w kategorii E ( +240) ustanowiły 2 nowe rekordy Polski na dystansie 4 x 50 m stylem dowolnym oraz zmiennym płynąc w składach: R. Bastek, J. Bosowska, B. Brendler, A. Wrona, M. Buczkowska.
Natomiast mężczyźni w kat. C ( +160) ustanowili nowy rekord Polski na dystansie 4 x 50 m stylem zmiennym płynąc w składzie: M. Roter, S. PrędkiI, T. Stuchlik, W. Kornicki. Pozostałe medale zdobyli w kategorii kobiet: J. Bosowska (2 złote oraz 2 srebrne), B.Brendler (1 złoty,1 srebrny oraz 1 brązowy).
W kat. mężczyzn medale zdobyli : A. Zabrzański (3 złote,1 srebrny oraz 1 brązowy), M. Roter (3 złote,1 brązowy), T.Stuchlik (1 złoty,1 srebrny,1 brązowy), B. Poloczek (1 złoty,1 srebrny,1 brązowy), D. Fecica (1 złoty,2 srebrne), W. Kornicki (1 złoty, 3 brązowe).
Obecnie pływacy przygotowują się do XII Mistrzostw Europy, które odbędą się we wrześniu 2009 roku w Hiszpanii w miejscowości Cadiz.