Dąb na chwałę Papieża

22.06.2009

W niedzielę, 21 czerwca, przy kościele św. Wojciecha w Zabrzu posadzono tzw. dąb papieski – jedno z dwudziestu drzewek poświęconych w maju tego roku w Watykanie przez Benedykta XVI, które przypominać będą o pontyfikacie polskiego papieża.

Dąb zabrzański będzie rósł obok krzyża papieskiego upamiętniającego spotkanie Jana Pawła II w Gliwicach z wiernymi w 1999 r. Po tej wizycie krzyż z gliwickiego lotniska został przetransportowany właśnie do Zabrza. Pomysłodawcą posadzenia dębu papieskiego jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która zaprosiła dwoje dziesięcioletnich mieszkańców miasta -Oliwię i Damiana – urodzonych dokładnie w dniu wizyty Ojca Świętego w Gliwicach. Podczas pamiętnego pobytu Jan Paweł II poświęcił kiełkujące sadzonki tych drzewek, które potem do Rzymu zawieźli dwaj śląscy leśnicy. Teraz mają one również dziesięć lat i oprócz Zabrza rosną już także m.in. w ogrodzie kościoła pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej oraz w pobliżu Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.

Uroczyste posadzenie dębu papieskiego poprzedziła msza święta w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, w której uczestniczyli przedstawicie władz samorządowych i duchowieństwa oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Zabrza.