DMiT pełen… strażaków

18.06.2009

17 czerwca w południe przed Domem Muzyki i Tańca zaroiło się od bojowych wozów straży pożarnej, karetek pogotowia i samochodów służb pomocniczych używanych w przypadkach zagrożeń.

Strażacy przygotowywali się do gaszenia pożaru w opuszczonym przez pracowników budynku. Wdrożone zostały wszelkie procedury rutynowej akcji gaśniczej, choć były to tylko ćwiczenia.
Wzięło w nich udział 28 strażaków i siedem wozów gaśniczych z Zabrza, Gliwic i Rudy Śląskiej.
– System doskonalenia zawodowego opiera się częstych ćwiczeniach, odbywających się co miesiąc w innym obiekcie. W zależności od jego wielkości, liczby przebywających w nim osób, dobierana jest skala tych ćwiczeń. DMiT przeszedł niedawno gruntowną modernizację, podczas której poprawiono również znacznie stan bezpieczeństwa w tym budynku, m.in. dzięki systemowi dźwiękowego ostrzegania. Podczas ćwiczeń sprawdziliśmy zasady zachowania się personelu DMiT, strażaków i służb medycznych w przypadku nagłego zdarzenia z dużą liczbą osób poszkodowanych i rannych. Mogę powiedzieć na już, że systemy zabezpieczeń zadziałały skutecznie, a teraz będzie czas na szczegółową analizę ćwiczeń – mówi st. brygadier Jacek Kycia, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu.