Rysują Śląsk

05.06.2009

Tłum – przeważnie młodych – artystów z ołówkami, węglem, pastelami i sztalugami wypełnił wnętrze hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu.

Uczestnikom dwunastej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Rysowania przyświeca hasło „Śląsk historią malowany”. W tegorocznej imprezie biorą również udział przedstawiciele miast partnerskich Zabrza oraz Komorni Lhotki.

– Cieszę się, że na sali są osoby, które towarzyszą imprezie od początku i malują z nami już po raz dwunasty. Otwierając Festiwal, oczekujemy na kolejne talenty – podkreśliła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Tegoroczne prace oceniać będzie jury w składzie: prof. Marian Oslislo, rektor ASP w Katowicach, prof. Bogdan Król oraz prof. Antoni Cygan z katowickiej ASP, prof. Anna Kowalczyk-Klus i dr Tomasz Tobolewski z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Kuratorem wystawy jest Grzegorz Jędrzejowski z Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach.

W ramach Festiwalu w piątkowy wieczór, od godz. 18.00 do 23.00 w kinie „Roma” trwać będzie wieczór artystycznie filmowy „Wypisz wymaluj Śląsk”.

W sobotę, 6 czerwca, od godz. 12.00 do 17.00 na placu Teatralnym zaplanowano performance plenerowy „Śląsk historią malowany”. Megarysunek tworzyć będą: Katarina Horváthová-Pripková (ZUŠ Trnava), Peter Babka (ZUŠ Trnava), Michał Minor (ASP Katowice) i Józef Szuba („Nowiny” Rybnik).