Zabrze przestrzenią rozwoju

Rozmowy o Śląsku

05.06.2009

Aleksandra Klich-Siewiorek, dziennikarka gazety „Świątecznej", sobotnio-niedzielnego dodatku do „Gazety Wyborczej”, była wczoraj, 4 czerwca, gościem spotkania zorganizowanego w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Spotkanie ze znaną publicystką i reporterką, podejmującą najczęściej w swoich tekstach tematykę przemian społecznych i obyczajowych na Górnym Śląsku, było m.in. okazją do dyskusji o regionie, o jego wielkich postaciach, którzy zapisali chlubną kartę w rozwoju tej ziemi. Data spotkania sprawiła, że jego uczestnicy symboliczną lampką szampana mogli wznieść toast z okazji 20. rocznicy budowy demokracji w Polsce i jej śląskiej odsłony.

Aleksandra Klich-Siewiorek ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest m.in. autorką dwóch znakomitych pozycji: „Bez mitów. Portrety ze Śląska" oraz niezwykle rzetelnie udokumentowanej biografii wybitnego reżysera „Cały ten Kutz”, wydanej przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK na jego 50-lecie. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”. Laureatka Małego Feniksa, wyróżnienia wydawców katolickich, drugiej nagrody Silesia Press (za portret tłumacza Henryka Bereski, napisany wspólnie z Michałem Smolorzem) i wyróżnienia w konkursie „Oczy otwarte”. Przez kilka lat mieszkała w Krakowie. Obecnie na stałe mieszka w rodzinnym Rybniku – najpiękniejszym mieście Górnego śląska – jak twierdzi sama dziennikarka.