Uczcili bohaterów

20.05.2009

Kombatanci, uczniowie i grono pedagogiczne z Gimnazjum nr 16, żołnierze z jednostek w Gliwicach i Katowicach, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz zabrzańskiego samorządu uczestniczyli dziś w uroczystych obchodach 65. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino.

Uroczystości zainaugurowała msza św., odprawiona w kościele pw. św. Anny. Po mszy goście przemaszerowali pod pomnik Bohaterów Monte Cassino, gdzie odbył się apel poległych.

– Dziś pod tym pomnikiem rozważamy postawę bohaterów II wojny światowej. Trzeba jednak też się zastanowić, czym jest patriotyzm dziś. To miłość do miasta, regionu, kraju, ale i wspólnej, zjednoczonej Europy – podkreślił Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta miasta. – Ci, którzy zginęli pod Monte Cassino z pewnością nie zdawali sobie sprawy, że tak kiedyś będzie wyglądała przyszłość. Tam walczono, a dziś wszyscy jednoczymy się wokół wspólnej Europy. Aby jednak to się mogło dokonać, potrzebna była tamta ofiara.

Uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem, a następnie wzięli udział w okolicznościowej akademii, połączonej z koncertem laureatów Regionalnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej.