Konkurs poetycki

19.05.2009

Antologia Poezji Dziecięcej – to wojewódzki konkurs poetycki dla szkół podstawowych i gimnazjów województwa śląskiego, do udziału w którym zaprasza Szkoła Podstawowa Nr 30 w Zabrzu.

Antologia Poezji Dziecięcej wydawana jest w formie tomiku poetyckiego i ukazuje się corocznie. W roku szkolnym 2003/2004 ukazał się I tom antologii, którego recenzentem był prof. Jan Miodek, w roku 2004/2005 tom II (recenzowany przez Annę Dymną), w roku 2005/2006 tom III (recenzent – Krystyna Janda), a w roku 2006/2007 tom IV, którego recenzji podjął się Jerzy Stuhr. W roku 2007/2008 ukazał się V tom z recenzją Danuty Stenki. Aktualnie rozpoczęła się VI edycja wojewódzkiego konkursu poetyckiego dla szkół podstawowych i gimnazjów. Honorowy patronat nad antologią objęli: Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego, Stanisław Faber, śląski kurator oświaty oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w województwie śląskim. Dzieci i młodzież piszą autorskie teksty poetyckie albo parafrazują znaną klasykę poezji.

Ostatni tom współtworzyło blisko 90 szkół podstawowych i gimnazjów z wielu śląskich miast: Bytomia, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Gostyni, Jaworzna, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Kobióru, Mysłowic, Paniówek, Piekar Śląskich, Rybnika, Sośnicowic, Sosnowca, Świerklańca, Tarnowskich Gór, Tychów, Żor i Zabrza (spis szkół znajduje się w każdym tomiku).
Współorganizatorami konkursu są: Urząd Miejski w Zabrzu oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.

Więcej informacji o edycji poprzednich tomików wraz z fragmentami recenzji można znaleźć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej Nr 30: http://www.sp30.eu/antologia.htm