Uroczysty koncert w XX rocznicę polskiej demokracji

18.05.2009

Były prezydent RP Lech Wałęsa, 15 maja był honorowym gościem uroczystego koncertu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu poświęconego XX rocznicy polskiej demokracji.

W spotkaniu udział wzięli posłowie i senatorowie RP, władze Zabrza i regionu, duchowieństwo oraz mieszkańcy miasta. Na sali obecni byli również bohaterowie tamtego czasu m.in. Janusz Steinhoff, Elżbieta Seferowicz i Leszek Piotrowski, którzy przyjęli zaproszenia wystosowane przez Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, Krystynę Bochenek, wicemarszałka Senatu RP oraz Małgorzatę Mańkę-Szulik, prezydenta Zabrza.

Zorganizowane w Zabrzu uroczystości nawiązywały do przedwyborczego (wyborów z 4 czerwca 1989 r.) spotkania kandydatów do Sejmu i Senatu , które odbyło się również w maju 1989 r. w DMiT z udziałem słynnego francuskiego aktora i piosenkarza Yves Montanda. Podczas gali – podobnie jak przed dwudziestu laty – na scenie wystąpił Stanisław Soyka.

Tegoroczny zabrzański koncert prowadzili Bogusław Sobczuk i Krystyna Janda – odtwórcy głównych ról w słynnym filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru", którego fragmenty przypomniano publiczności. Przed koncertem, o godz. 17.00,  politycy, przedstawiciele zabrzańskiego samorządu i delegacje złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Jackowi Kuroniowi, który został nowym patronem parku wokół DMiT. Następnie Lech Wałęsa oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wzięli udział w konferencji prasowej.

– Ogromny to zaszczyt powitać tak znakomitego gościa, jakim jest Lech Wałęsa. Czas, który minął może nie był łatwy, ale warto było ponieść ten trud, by dziś żyć w wolnej, demokratycznej Polsce. Nie możemy zapominać o ludziach, dzięki którym mógł runąć mur berliński. Jesteśmy wdzięczni Panie Prezydencie, za to co Pan zrobił dla Polski, Europy i świata. Dziś chcemy pokłonić się Panu i wszystkim tym, którzy spowodowali, że mamy wpływ na kształt demokracji – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik.

– Bardzo się cieszę, że uczestniczę w uroczystości upamiętniającej wydarzenia sprzed 20 lat. Niezależnie od poniesionych przez społeczeństwo kosztów możemy dziś powiedzieć, że naszemu pokoleniu udało się zamknąć epokę podziałów, a otworzyć epokę intelektu i globalizacji. To jak na jedno pokolenie bardzo dużo. Cieszmy się, że możemy świętować to nasze pokojowe zwycięstwo – mówił Lech Wałęsa.

Po konferencji Lech Wałęsa obejrzał okolicznościową wystawę urządzoną w holu DMiT, upamiętniającą polską drogę do demokracji.