Zabrze przestrzenią rozwoju

Spotkanie z autorami "Kronik"

29.04.2009

22 kwietnia, w Cafe Silesia w Zabrzu odbyło się spotkanie z autorami wznowionego po 16 latach muzealnego rocznika „Kroniki Miasta Zabrze” wydanego przez Muzeum Miejskie. W jego trakcie można było kupić najnowsze kroniki w promocyjnej cenie.

Pierwszy tom rocznika ukazał się w 1967 r., ostatni – siedemnasty – w 1993 r.
– W latach 1999-2005 nasze muzeum wydawało rocznik pod inną nazwą, ale docierały do nas sugestie, że powinniśmy reaktywować wcześniejsze kroniki. Ponieważ nie odcinamy się od przeszłości, nowy tom numerujemy jako 1 (18) – wyjaśnia Piotr Hnatyszyn, dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

W publikacji zawarte są teksty dotyczące przede wszystkim historii Zabrza, ale są w niej także materiały o charakterze katalogowym, pochodzące z zabrzańskiego Muzeum Miejskiego oraz gliwickiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Bardzo interesujące są m.in. wywiad przeprowadzony przez pracowników muzeum z Józefem Mikuszem, więźniem obozu w Auschwitz, członkiem konspiracji antyhitlerowskiej, artykuł o sprawozdaniach prezydenta Pawła Dubiela w 1945 r. oraz przedstawienie dorobku zabrzańskiego rzeźbiarza amatora Henryka Kluski.