Akcja szczepienia lisów

29.04.2009

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje, że w dniach od 1 do 15 maja na terenie całego województwa śląskiego zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka będzie wyrzucana z samolotów z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych, średnio 20 dawek szczepionki na 1 km kw. Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o intensywnym zapachu zepsutej ryby, który lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje aby mieszkańcy nie podnosili szczepionek z ziemi i nie wyprowadzali zwierząt domowych na tereny niezabudowane, również przez okres dwóch tygodni po przeprowadzonej akcji.

Jednocześnie informujemy, iż przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi. W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny. Dodatkowo należy również bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które miały kontakt z preparatem.
Więcej informacji udziela Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach pod numerami telefonów: 032 609- 16-14, 032 609-16-15.