Złoty Kamerton dla "Tarantelli"

20.04.2009

Chór Dziewczęcy „Tarantella” z Gimnazjum nr 21 w Zabrzu zdobył Złoty Kamerton XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.

Jury w składzie: prof. Janusz Dzięcioł (przewodniczący), prof. Benedykt Błoński, prof. Andrzej Hundziak, prof. Janusz Stanecki, Krystyna Stańczak-Pałyga, ks. prof. Kazimierz Szymonik oraz Marian Wiśniewski (sekretarz), po wysłuchaniu w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy 17 chórów wyłonionych drogą eliminacji wojewódzkich (I etap konkursu) i kwalifikacji do finału konkursu na podstawie nagrań (II etap konkursu) przyznało Złoty Kamerton za zdobycie 90,71 pkt. oraz nagrodę rzeczową, ufundowaną przez Związek Kompozytorów Polskich dla Chóru Dziewczęcego „Tarantella” z Gimnazjum nr 21 przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 2 w Zabrzu pod dyr. Kamilli Pająk.

Chór dziewczęcy ,,Tarantella” Gimnazjum nr 21 powstał w roku szkolnym 2000/2001. Założony został i prowadzony jest nadal przez nauczycielkę muzyki, absolwentkę Akademii Muzycznej w Katowicach – Kamillę Pająk. Obecnie w próbach zespołu aktywnie uczestniczy 40 dziewcząt z klas I-III. W repertuarze zespołu znajdują się utwory dwu-, trzygłosowe kompozytorów polskich i obcych, zarówno religijne jak i świeckie, obejmujące czasy renesansu, romantyzmu i współczesności. Chętnie wykonywane są kanony trzy i czterogłosowe oraz muzyka ludowa.

Zespół organizuje dwa razy do roku koncerty dla społeczności lokalnej na terenie szkoły. Chętnie też koncertuje w zabrzańskich kościołach podczas uroczystości religijnych. Chór żeński jest organizatorem Spotkań Chórów Szkolnych, których koncerty odbywają się w maju na terenie Gimnazjum nr 21.