Europejski Tydzień Szczepień

20.04.2009

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach informuje, iż od 20 do 26 kwietnia obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień pod hasłem „Szczepić dlaczego nie” objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom oraz zwiększenie świadomości społecznej w tej sprawie. W obchodach aktywnie uczestniczą kraje z całego regionu europejskiego, w Polsce akcję patronatem objął Główny Inspektor Sanitarny.

Profilaktyka chorób zakaźnych to jeden z ważniejszych celów nowoczesnej medycyny. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby. Choroby zakaźne – wirusowe i bakteryjne – szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Przed zakażeniem chronią jedynie szczepienia. Celem nowoczesnej profilaktyki jest nie tylko ochrona przed chorobami zakaźnymi, ale też komfort pacjenta poddanego szczepieniu.

Więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można będzie uzyskać bezpośrednio lub telefoniczne w punkcie informacyjnym Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gliwicach, przy ul. Banacha 4,
tel. 032/ 3380511 lub 3380510 w godzinach od 8.00 do 15.00 w dniach od 20 do 24 kwietnia.