Jerzy Stuhr w Zabrzu

12.03.2009

11 lutego o godz. 19.00 na scenie Teatru Nowego w Zabrzu w monodramie „Kontrabasista” wystąpi znany polski aktor – Jerzy Stuhr.

"Kontrabasista" to debiutancki dramat niemieckiego pisarza Patricka Suskinda, który doczekał się prapremiery w roku 1981. W Polsce swoją prapremierę z udziałem znakomitego aktora – Jerzego Stuhra widzowie mieli okazję podziwiać na deskach krakowskiego Starego Teatru w Piwnicy „Przy Sławkowskiej 14" w 1985 r. Od tego czasu Jerzy Stuhr z „Kontrabasistą” występował przed publicznością również we Włoszech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Austrii blisko 650 razy.

"Kontrabasista to gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie umie pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Ale nie tylko w orkiestrze, bo także w życiu. Spektakl to również monolog o rozpaczliwej samotności, którą bohater stara się wypełniać muzyką. Stara się dowieść, iż jego rola w orkiestrze symfonicznej nie jest rolą podrzędną. W toku przedstawienia przyznaje się przed samym sobą, że jest niczym. Na kontrabas nie są nawet pisane partie solowe. Bohater kocha młodą śpiewaczkę operową, ale nie potrafi jej o tym powiedzieć, gdyż kobieta bywa w drogich restauracjach, zapraszana przez tenorów – na co Kontrabasistę nie stać. Dlatego większość czasu spędza sam w domu. Razem z kontrabasem, który w cieniu pokoju wygląda jak 'stara, gruba baba’. To właśnie ten instrument bohater obwinia o wszystkie niepowodzenia w swoim życiu". (Gazeta Wyborcza 2005).

Po spektaklu będzie można nabyć książkę J. Stuhra "Stuhrowie. Historie rodzinne".