Zmarł prof. Zbigniew Religa

11.03.2009

8 marca w Warszawie zmarł prof. Zbigniew Religa.

Pionier polskiej kardiochirurgii urodził się 16 grudnia 1938 r. w Miedniewicach. Swoją karierę medyczno – naukową rozpoczął w Warszawie, natomiast w 1983 r. został powołany na stanowisko docenta Instytutu Kardiologii w Zabrzu. Rok później objął funkcję kierownika Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.

W Zabrzu też 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.

W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej, a w 1991 r. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Za swoje osiągnięcia Profesor otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień.

W 2007 roku w ramach plebiscytu, organizowanego podczas obchodów jubileuszu nadania praw miejskich Zabrzu, mieszkańcy uznali Profesora za Najwybitniejszego Zabrzanina.

W grudniu 2008 r. Prezydent Lech Kaczyński przyznał najsłynniejszemu polskiemu kardiochirurgowi najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

Prof. Zbigniew Religa był pierwszym Honorowym Obywatelem Zabrza.

11 marca, o godz. 18.00, w kościele pw. św. Anny w Zabrzu odbędzie się nabożeństwo pożegnalne Ś.P. Profesora Zbigniewa Religi.