Muzyka na poziomie

02.02.2009

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido zaprasza serdecznie na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 13 lutego o godz. 20.00. Tego dnia w komorze na poziomie 320 – w ramach cyklu "Muzyka na Poziomie" – wystąpi Kazimierz Kowalski wraz z stowarzyszeniem solistów Polskiej Opery Kameralnej.

Gośćmi artysty będą: Małgorzata Kulińska – sopran, Andrzej Niemierowicz – baryton, Andrzej Jurkiewicz – tenor oraz Ewa Szpakowska – fortepian.
 
W repertuarze koncertu znajdą się przeboje operowe, operetkowe i musicalowe dzieł m.in.:
„Straszny Dwór”, „Halka”, „Cyrulik Sewilski”, „Wesele Figara”, „Księżniczka Czardasza” „Hrabina Marica”, „Wesoła Wdówka”, „Baron Cygański” i „Skrzypek na dachu”.
Koncert poprowadzi Kazimierz Kowalski, a czas jego trwania zaplanowano na ok. 1 godz. i 30 min.
Zjazdy na poziom 320 będą organizowane od 19.15 do19.50. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie ZKWK Guido. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc.
 
Kazimierz Kowalski – polski śpiewak operowy (bas), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista i wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. Polskiej publiczności znany jest głównie dzięki telewizji, gdzie występował m.in. w programach „Dobry wieczór”, „Tu Łódź” i „Kazimierz Kowalski zaprasza”. Od 2000 roku w I Programie Polskiego Radia prowadzi audycje, w których przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów, często już dzisiaj zapomnianych. Od 1997 roku organizuje i prowadzi Festiwal Operowo – Operetkowy w Ciechocinku. Jest również jednym z twórców Polskiej Opery Kameralnej.
 
Ukończył wydział wokalno-aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka). W 1976 roku wystąpił w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zajął najwyższą trzecią nagrodę (nagrody 1 i 2 wówczas nie przyznano). W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w Sprzedanej narzeczonej Smetany.