Orlik w Zabrzu

16.12.2008

14 grudnia został oddany do użytku sportowy kompleks, wybudowany w ramach rządowego programu „Moje boisko-Orlik 2012”.

Obiekt znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 30 w Zabrzu- Helence. Boiska z nawierzchnią poliuretanową o wymiarach 19,10 x 32,10 metrów i ze sztucznej trawy (o wymiarach 30,0 x 62,00 metrów) wyposażone są w kosze oraz słupki do siatkówki. Ponadto kompleks został wyposażony w plac zabaw o wymiarach pola piaskowego 15,60 x 15,60 metrów i zaplecze socjalno-szatniowe o powierzchni użytkowej 58m2. Inwestycja kosztowała 2 633 326,46 zł, z czego 2 000 000 zł pochodzą z budżetu Gminy Zabrze.

W uroczystościach otwarcia kompleksu udział wzięli m.in.: legendarni piłkarze Górnika Zabrze, Marcin Rosół, szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Stanisław Dąbrowa, wicewojewoda śląski, wicemarszałek Zbigniew Zaborowski, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, Adam Moś, przewodniczący Rady Miejskiej w Zabrzu, przedstawiciele samorządu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

– Cieszy fakt, że takie obiekty powstają również na obrzeżach miast, a nie tylko w jego centralnych lokalizacjach, czego przykładem jest Zabrze. Mam nadzieję, że Orlik będzie służył dzieciom przez wiele lat. To jeden z najlepszych Orlików w Polsce. Gratuluję pani prezydent! – powiedział Marcin Rosół. – Często w Polsce mówi się, że coś zostanie zrobione i… nic z tego nie wynika. W Zabrzu natomiast jak zaplanowano Orlika, to efekt jest widoczny – podkreślił wicewojewoda Stanisław Dąbrowa.

Patronat nad boiskiem objął Stanisław Oślizło, legenda Górnika Zabrze, który wyraził nadzieję, że na Orliku mają szansę wychować się nowe orły, które wesprą Górnika, dzięki czemu klub – jak przed laty – znów wejdzie na wyżyny sportu.

Z okazji obchodzonego, również tego dnia, jubileuszu 60-lecia Górnika Zabrza, prezydent Małgorzata Mańka-Szulik otrzymała list gratulacyjny od Mirosława Drzewieckiego, Ministra Sportu i Turystyki. „Imponujące sukcesy sportowe tego śląskiego Klubu – czternaście tytułów mistrza Polski, sześć zwycięstw w Pucharze Polski, finał Pucharu Zdobywców Pucharów – największy sukces naszej drużyny w europejskich rozgrywkach klubowych w historii, a także wiele pokoleń piłkarzy, wychowanków Klubu i związane z nim nazwiska wspaniałych gwiazd futbolu, to powód do prawdziwej dumy dla wszystkich Zabrzan. Jestem przekonany, i serdecznie tego życzę, że przyszłe dokonania Klubu niejednokrotnie jeszcze rozsławią imię Miasta Zabrze, zarówno na arenach krajowych, jak i zagranicznych.”