Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

15.12.2008

13 grudnia od godz. 10.00 w kościele pw. św. Jadwigi w Zabrzu – Zaborzu odbyły się uroczystości upamiętniające opór społeczny wobec stanu wojennego.

Obchody rozpoczęła msza święta celebrowana przez ks. Pawła Pyrchałę, który w trakcie homilii przywołał czasy internowania.

– Godność człowieka nie może być deptana, a częścią tej godności jest wolność – podkreślił ks. Pyrchała.

Odnosząc się do obecnych czasów zaznaczył, że współczesnej Europy nie można zbudować tylko przez drogi i autostrady, ale przede wszystkim przez miłość. Dodał też, że idea solidarności musi być ciągle ożywiana. Po mszy świętej eurodeputowany Wojciech Roszkowski podzielił się refleksją na temat stanu wojennego. Profesor wskazał na potrzebę przebaczenia, które wpierw jednak wymaga skruchy i zadośćuczynienia. Tym bardziej jest to ważne w kontekście poczucia niesprawiedliwości społecznej. Na koniec uroczystości, przy krzyżu upamiętniającym internowanych w latach 1981/1982, prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, liczne delegacje między innymi przedstawicieli Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej, NSZZ „Solidarność”, służb mundurowych, poseł Mirosław Sekuła, górnicy i kombatanci, przy dźwiękach muzyki orkiestry KWK Bielszowice, złożyli wieńce. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła, że kategoria solidarności jest wartością, która nie straciła na aktualności i nadal obowiązuje.