Czekają na sześciolatków

12.12.2008

Wiceminister edukacji Krystyna Szumilas wzięła udział w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Edukacji Związku Miast Polskich, które 11 grudnia odbyło się w Zabrzu. Obrady po raz pierwszy toczyły się na Śląsku.

– To istotne, żebyśmy ściśle współpracowali z samorządami. Zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy w bardzo ważnym okresie wprowadzania zmian w systemie edukacji, które mają na celu doskonalenie funkcjonowania szkoły – podkreśla wiceminister Krystyna Szumilas.

Posiedzenie komisji zdominowała problematyka dotycząca wysyłania do szkół sześciolatków. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że ta reforma będzie wprowadzana ostrożnie i stopniowo, a w najbliższych latach rodzice sami będą decydować, w jakim wieku posłać do szkoły swoje pociechy.
 – To bardzo ważne, że rodzice mogą, ale nie muszą posyłać sześciolatków do szkół – zaznacza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Wiceminister Krystyna Szumilas przekonuje, że już w tej chwili część polskich szkół jest przygotowana do tego, by zaczynały się w nich uczyć o rok młodsze dzieci.
– Pod tym względem województwo śląskie znajduje się powyżej ogólnopolskiej średniej – pokreśla pani wiceminister.
Podczas obrad komisji poruszane były również kwestie związane m.in. z kartą nauczyciela.
– Posiedzenie komisji edukacji stanowiło jednocześnie okazję do promowania naszego miasta – podsumowuje prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.