Gala wolontariatu

08.12.2008

W piątek, 5 grudnia, w Miejskim Ośrodku Kultury Guido tytuły Wolontariusza Roku odebrały osoby, które niosą pomoc potrzebującym.

W tym roku nagrody przyznano po raz piąty.

– W lokalnej społeczności potrzebne są osoby, które działają blisko bliźniego swego. To dzięki wam pomoc jest możliwa tak wielu osobom na tak wielu płaszczyznach. Za to zaangażowanie wszystkim serdecznie dziękuję – mówił podczas uroczystości Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta miasta.

Statuetkę „Wolontariusza Roku” w kategorii indywidualnej otrzymali: Renata Krajewska, zgłoszona przez Zespół Szkół Specjalnych nr 41, Jan Malinowski, zgłoszony przez Stowarzyszenie Transplantacji Serca Koło w Zabrzu, Jarosław Pabianek, zgłoszony przez Centrum Organizacji Pozarządowych, oraz Norbert Lelonek, zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” Matki Teresy. Statuetka „Wolontariusza Roku ” w kategorii zespołowej trafiła natomiast do rąk Katarzyny Kaziród-Wójcik i Łukasza Wojasa, których zgłosiło Stowarzyszenie „Kontakt” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Laureaci to współzałożyciele teatru osób niepełnosprawnych intelektualnie „Cztery Kultury”, organizatorzy wystaw plastycznych. Prowadzą również coroczną aukcję prac plastycznych osób niepełnosprawnych intelektualnie.
 

Podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury wręczone zostały również tytuły laureata I Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. W kategorii indywidualnej otrzymali je:

 
1. Katarzyna Boehme, uczennica Zespołu Szkół Specjalnych nr 39,
2. Kornelia Szynal, uczennica Zespołu Szkół Specjalnych nr 39,
3. Dominika Łuczak, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14,
4. Paulina Dobrowolska, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14,
5. Monika Wrona, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14,
6. Marlena Bryś, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących, która równocześnie została wybrana do udziału w eliminacjach Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” na szczeblu ogólnopolskim.
 
Nagrodę I Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w kategorii zespołowej otrzymało
Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, które tworzą:
1. Sara Blicharz
2. Hanna Świnder
3. Małgorzata Ozimek
4. Małgorzata Wolska
5. Dominika Melich
6. Dorota Zimecka
7. Sara Wiencek
8. Magdalena Stercula
 
Warto przypomnieć, że organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" jest Fundacja "Świat na Tak" wraz z jednostkami samorządu terytorialnego w całej Polsce. Konkurs jest organizowany od 1993 roku.
Konkurs "Ośmiu Wspaniałych", promuje młodych ludzi mających z jednej strony pozytywną projekcję własnego życia,
z drugiej – wielką wrażliwość na potrzeby człowieka słabego, szukającego oparcia, gotowych zawsze wyciągnąć rękę do potrzebującego i pospieszyć mu z pomocą. Młodzi Wspaniali: konsekwentnie pomagają potrzebującym – rówieśnikom, osobom niepełnosprawnym, chorym i sędziwym, angażują się w życie swojego najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, szkoły, sąsiadów, osiedla, gminy, podejmują się służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, zachęcają rówieśników do działań prospołecznych, tak aby w naszym życiu było mniej agresji i brutalności, a więcej życzliwości.
 
Piątkowej uroczystości towarzyszyły występy artystyczne oraz kiermasz prac świątecznych, przygotowanych przez osoby niepełnosprawne oraz podopiecznych świetlic środowiskowych. Specjalne podziękowania odebrali wszyscy zgłoszeni do tegorocznej edycji wolontariusze.