Studenci dzieciom

04.12.2008

Od 8 do 12 grudnia na terenie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i w Zabrzu trwać będzie akcja „UNICEF na Gwiazdkę”. Organizatorem imprezy jest IFMSA – Poland Oddział Śląsk (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny).

Już po raz siódmy polskie uczelnie wystawią stoiska ze świątecznymi kartkami i produktami z logo organizacji. Uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na leki, szczepionki, moskitiery, a także pomoce naukowe dla dzieci z najbiedniejszych regionów świata.

„UNICEF” powstał ponad 60 lat temu. Jego inicjatorem był Polak dr Ludwik Reichmann. Pierwotnym celem „UNICEF’u” było pomaganie cierpiącym dzieciom, niezależnie od ich przynależności narodowej. Szybko jednak okazało się, że potrzeby są znacznie większe niż dokarmianie europejskich dzieci. Dzięki wstąpieniu organizacji do ONZ udało się rozszerzyć działalność „UNICEF’u” o walkę z ubóstwem i dbanie o zdrowie, wykształcenie oraz prawa dzieci ze wszystkich zakątków świata. Idea dystrybucji kartek pocztowych, z których dochód przeznaczony zostałby na działania charytatywne, pojawiła się, gdy mała dziewczynka – Jitka, podarowała wolontariuszom „UNICEF’u” obrazek mający symbolizować jej wdzięczność za rozdawane mleko. Dziś jest to bardzo ważna metoda pozyskiwania funduszy na pomoc dla dzieci.
 
Stoiska z materiałami aukcyjnymi będą się znajdować w:
 
– Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach – ul. Medyków 18 – hol przy auli A3 (w godz. 9.00-15.00),
– Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Kliniczny im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (w godz.10.00-18.00 w dni powszednie, w weekendy 14.00-18.00),
– Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Zabrzu – pl. Traugutta 2 – hol na parterze budynku, w którym mieści się dziekanat (w godz. 9.00-15.00),
– Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Zabrzu – Zabrze – Rokitnica – stołówka (w godz. 9.00-15.00).