Regionaliści w Zabrzu

10.11.2008

9 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się uroczysta gala „Parada Regionów”. Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne m.in. Zespół Pieśni i Tańca: „Śląsk, Tysiąclatki”, „Polisianka”, „Zaolzie” i „Lipka”. Koncert był przeglądem muzyki i tańca poszczególnych regionów Polski, Ukrainy i Czech ukazującym tym samym ich kulturową tożsamość.

Imprezę prowadzili Lucjan Czerny i Jerzy Kuczera. W Paradzie udział wzięli m.in.: kapelan Związku Podhalan – ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Górnośląskiego – ks. kanonik Paweł Buchta, prezes Związku Górnośląskiego – Józef Buszman oraz Eurodeputowany – prof. Jerzy Buzek

Już tradycyjnie koncert zakończono Polonezem wspólnie wykonanym przez wszystkich artystów.

Imprezie towarzyszyło Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Regionalistów, które odbywało się tego samego dnia w Zabrzu-Biskupicach. Organizowano je pod patronatem Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Zabrza.

Ogólnopolskie Forum Nauczycieli regionalistów powstało z inicjatywy Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego w Zabrzu po raz trzeci. W tym roku tematem przewodnim III edycji forum były postacie ważne w edukacji regionalnej.
W ramach Forum nauczyciele dokonali prezentacji własnej pracy w dziedzinie edukacji regionalnej i wzajemnie wymienili doświadczenia w tym zakresie. Uczestnicy przybyli z najdalszych regionów Polski. W tym roku zaprezentowali się: Mirosława Meier z Kaszub, Henryk Różański z Czeskiego Cieszyna, Urszula Biskup z Warszawy, Ewa Ryguła z Tych, Adam Gałuszka z Rudy Śląskiej, Mirosław Skibski oraz Ewelina Kosma z Katowic.

Współorganizatorami tegorocznej Parady byli: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz miasta: Zabrze, Chorzów, Katowice i Ruda Śląska.