Rotmistrz Pilecki

07.11.2008

W samo południe na Placu Teatralnym, w obecności władz miejskich, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów otwarto wystawę plenerową „Rotmistrz Witold Pilecki Ochotnik do Auschwitz”.

Całość uroczystości poprowadziła Pani Grażyna Kossowska-Łysy, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Zabrzu, słowo na temat wartości patriotyzmu we współczesnym świecie wygłosiła Małgorzata Mańka-Szulik , prezydent Zabrza. Wśród zaproszonych gości obecni byli syn Rotmistrza – Andrzej Pilecki, przedstawiciel organizatora wystawy (Dolnośląskiej Inicjatywy Historycznej) – Jacek Jaśkiewicz, Michał Miwa-Młot – reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej, Adam Cyra – autor książki o Pileckim oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 3, któremu patronuje Rotmistrz. Warto zaznaczyć, iż jest to pierwsza w naszym kraju szkoła nosząca imię Rotmistrza Pileckiego.

O godz. 18.00 odbyła się druga część uroczystości Pro Memoria, którą poprowadził aktor Bogusław Sobczuk. Wieczorna aura zwiedzającym wystawę przypomniała mroki mokotowskiego więzienia, gdzie Rotmistrz był torturowany i został stracony. Goście zgromadzeni przy Teatrze Nowym w Zabrzu mieli okazję obejrzeć fragment spektaklu Teatru Telewizji Polskiej „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”. Kolejna emisja planowana jest w Kinie Roma.