Ochotnik do Auschwitz

05.11.2008

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 3 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego informuje, że w dniu 7 listopada o godz. 12.00, na Placu Teatralnym w Zabrzu, zostanie otwarta wystawa plenerowa przygotowana przez Dolnośląską Inicjatywę Historyczną „Rotmistrz Witold Pilecki Ochotnik do Auschwitz”.

Ekspozycja ma uświetnić uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście. Po jej otwarciu dalsza część spotkania będzie miała miejsce w Teatrze Nowym. Zostanie wtedy odczytana uchwała Senatu RP z dnia 7 maja 2008 r. w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, głos zabierze Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, swoimi wspomnieniami podzieli się córka Zofia Pilecka-Optułowicz, zaplanowano również prelekcję Adama Cyry – autora książki o Pileckim, natomiast całość zakończy koncert ku czci Rotmistrza.

Wieczorem nastąpi druga część uroczystości Pro Memoria, którą poprowadzi aktor Bogusław Sobczuk. Od godz. 17.00 będzie można słuchać muzyki mechanicznej, a godz. 18.00 – po wystąpieniach i modlitwie – zaplanowano wspólne zwiedzanie wystawy, wtedy również będzie można obejrzeć fragment spektaklu Teatru Telewizji Polskiej „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”.

Witold Pilecki (1901-1948), pseud. Witold, Druh; rotmistrz; współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej; 1940–43 – dobrowolny więzień Auschwitz; uczestnik Powstania Warszawskiego; oficer Komendy Głównej Armii Krajowej; w 1948 roku oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo, skazany na karę śmierci i stracony.