Festiwal Dramaturgii Współczesnej

21.10.2008

W zabrzańskim Teatrze Nowym trwa VIII Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" Zabrze 2008.

W jego ramach już dziś, 21 października, publiczność będzie miała okazję obejrzeć spektakl "Nowonarodzony" Łukasza Wylężałka, przygotowany przez Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy. Przedstawienie na scenie Teatru Nowego rozpocznie się o godz. 19.00.

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2008, pod Patronatem  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Śląskiego, potrwa do 26 października.
Do udziału w imprezie co roku zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni siedmiu poprzednich edycji zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć przedstawienia przygotowane przez m.in. Teatr Studio z Warszawy, Teatr Współczesny ze Szczecina, Teatr Nowy z Łodzi, Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr Powszechny z Warszawy, Teatr Rozmaitości z Warszawy, Teatr Stary z Krakowa, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. Jaracza z Łodzi, Teatr Polski z Poznania, Teatr Polski z Bydgoszczy, Teatr im. Osterwy z Lublina, Teatr im. Mickiewicza z Częstochowy, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzych oraz Teatr Ludowy w Krakowa.
Festiwal ma charakter konkursowy. Prezentowane spektakle ocenia w tym roku jury w składzie: Ingmar Villqist – jeden z najczęściej wystawianych dramatopisarzy polskich; Krzysztof Domagalik – od blisko trzydziestu lat związany etatowo z Teatrem Telewizji; redaktor – producent około trzystu spektakli i programów teatralnych w TVP;  współtwórca sopockiego festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji TVP „DWA TEATRY” i jednocześnie Dyrektor Artystyczny tegoż festiwalu w kategorii Teatr TV; również współscenarzysta spektakli realizowanych w Teatrze TV oraz Bogdan Ciosek – znany i ceniony krakowski reżyser teatralny.

Organizatorami Festiwalu są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy.