25 lat zespołu Allegro

15.10.2008

Zespół Muzyki Dawnej „Allegro”, działający przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 2, zaprasza na cykl koncertów jubileuszowych podsumowujących 25 lat pracy artystycznej.

Grupa muzyczna Allegro została założona w 1983 r. przez Ryszarda Kleina, który do dziś sprawuje opiekę nad zespołem. Kierownikiem zespołu jest Grażyna Klein-Jarasz. Allegro wypracowało formułę łączenia muzyki ze słowem i elementami widowiska. Stroje zespołu wzorowane są na śląskich renesansowych ubiorach. W minionych latach formuła ta wzbogacona była udziałem 30. osobowego chóru dziecięcego Schola Cantorum, a obecnie pokazami walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Grodu Zabrzańskiego.

Młodzież skupiona w zespole uczy się gry na fletach prostych, gitarze, lutni oraz emisji głosu, dykcji, recytacji i ruchu scenicznego. Podstawowe instrumentarium zespołu to: flety proste, cornamuse, flet traverso, wiola da gamba, fidel kolanowa, szałamaje, instrumenty perkusyjne oraz lutnia 10-chórowa. Naukę gry na instrumentach zespół pobierał u angielskiego lutnisty Williama Cartera. Zespół posiada również portatyw, który jest dziełem zabrzańskiego organmistrza Damiana Kaczmarczyka.
Obecnie w składzie głównego zespołu występują Anna Jarasz, Agnieszka Mizera, Danuta Mizera, Małgorzata Jaworska i Agata Wrońska. Od pięciu lat koncertuje również grupa młodsza, w jej skład wchodzą: Ewa Siwek, Joanna Cieślak, Wioleta Placha, Karolina Łucka i Patrycja Placha. Ponadto zespół o muzykę barokową wzbogaca grupa w składzie: Małgorzata Domagała, Ilona Kędzierska, Marzena Rajczak i Małgorzata Kukla.

W 1995 r. zespół „Allegro” wydał kasetę magnetofonową nagraną w gliwickim Radiu Plus, a w 1999 r. tryptyk płyt kompaktowych, nagranych przez Polskie Radio Katowice. W roku 2000 powstała czwarta płyta zatytułowana: „Tańce, śpiewy, melodie na kopiach dawnych instrumentów”.

Od roku 1997 zabrzańska formacja „Allegro” jest organizatorem Zabrzańskich Dni Muzyki Dawnej.