Koncert prof. Gembalskiego w Biskupicach

02.10.2008

Wyjątkowy koncert odbył się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biskupicach. Możliwości wyremontowanych organów zaprezentował słuchaczom prof. Julian Gembalski.

O wykonanie remontu organów zabiegał ks. proboszcz Jan Matysek. Konserwacji instrumentu podjął się Jan Wyleżoł. Wykonana praca, której efektem jest wyjątkowo piękne brzmienie, spotkała się z bardzo wysoką oceną wirtuoza tego instrumentu.

Koncert przybrał charakter muzycznej wędrówki (ze słowem wiążącym artysty) przez różnorodne style wykonań muzyki organowej w ujęciu historycznym – od renesansu, przez barok i romantyzm do swobodnej, wirtuozowskiej improwizacji na temat pieśni maryjnej.
 

 

Julian Gembalski jest wybitnym kompozytorem, pedagogiem i wirtuozem organów. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 1996 – 2002 był rektorem tej uczelni. Jest laureatem wielu konkurów, w tym również międzynarodowych. Został odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Jest wizytatorem organów i organistów oraz przewodniczącym Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach, a także założycielem muzeum organów – pierwszej tego typu placówki w Europie środkowo-wschodniej.