Ciąża bez alkoholu

05.09.2008

W Zabrzu na Placu Wolności 9.09 o godz. 9.09 odbędą się Obchody VIII Światowego Dnia FAS. Organizatorem jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Lekarze alarmują, że wypita w ciąży nawet jedna lampka wina lub szklanka piwa może skutkować poważnymi zaburzeniami w rozwoju dziecka . Alkohol uszkadza płód bardziej niż jakikolwiek inny narkotyk. Skala zaburzeń występująca u dzieci narażonych w życiu płodowym na działanie alkoholu jest ogromna: zaburzenia zachowania, myślenia, pamięci, mowy, deficyt uwagi i wiele innych.
 
Szacuje się, że w Polsce rocznie rodzi się około 900 dzieci z pełno objawowym FAS, natomiast aż dziesięciokrotnie więcej dzieci przychodzi na świat z innymi uszkodzeniami.
 
Światowy Dzień FAS jest corocznie obchodzony 09.09 o godz. 9.09. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna kolejny raz angażuje się w to światowe przedsięwzięcie. Grupa Młodzieży działająca przy PPP, przy współpracy z Szkołą Plastyczną, organizuje akcję profilaktyczną w ramach ogólnopolskiej Kampanii „Ciąża bez alkoholu”. Głównym celem jest przekaz informacji, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, a każda ilość wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Informacje te kierowane są nie tylko do wszystkich kobiet będących w wieku rozrodczym, ale także do całej społeczności zabrzańskiej. Podczas spotkania na Placu Wolności, 09.09 o godz. 9.09,młodzi ludzie będą dystrybuować ulotki, broszurki i inne materiały dotyczące zespołu FAS. Materiały zostały sfinansowane przez Urząd Miejski w Zabrzu.

Ponadto Pomarańczowa Linia organizuje dla rodziców spotkanie poświęcone tematyce Zespołu FAS. Osoby zainteresowane proszone są o telefoniczny kontakt z PPP do dnia 12.09.08. (tel. 032 271 19 51)