Minister Jan Bury w Zabrzu

13.08.2008

Wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury odwiedził 13 sierpnia Zabrze. W Urzędzie Miejskim, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik zapoznała gościa z planami inwestycyjnymi miasta na najbliższe lata.

W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Województwa Śląskiego Marian Ormaniec oraz prezes Elektrociepłowni Zabrze S.A – Jerzy Ptak (inicjatorzy wizyty Ministra), a także wiceprezydent Adam Kurbiel, zaś parlamentarzystów reprezentował poseł Mirosław Sekuła.
Minister Jan Bury z dużą aprobatą wyraził się o projektach zabrzańskiego samorządu, obiecując konkretną pomoc, szczególnie w zrealizowaniu takich inwestycji jak Drogowa Trasa Średnicowa, czy inwestycje w energetyce lokalnej.
Temu ostatniemu problemowi poświęcona była druga część tej roboczej wizyty, która odbyła się już na terenie zabrzańskiej Elektrociepłowni z udziałem także Gabrieli Lenartowicz – Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i przedstawicieli PSL oraz związków zawodowych Elektrociepłowni. Modernizacja, rozbudowa, ale także wybór strategicznego partnera dla tego ważnego dla mieszkańców miasta przedsiębiorstwa, stanowiły główne akcenty debaty. Wynika z niej, że połączone działania zarządu firmy i władz samorządowych, wsparte tak konkretną pomocą, jaką zadeklarował zarówno wicemarszałek Marian Ormaniec jak i minister, powinny przynieść w niedługim czasie efekty. Wiceminister Jan Bury określił 2 miesięczny termin podjęcia ważnych decyzji. Już 20 sierpnia odbędą się rozmowy zarządu firmy i zabrzańskiego samorządu z poważnym partnerem – grupą energetyczną Tauron, o możliwości konsolidacji. Jeśli plany zostaną zrealizowane zabrzański zakład może stać się dostawcą ciepła dla blisko miliona mieszkańców regionu.