Wyróżnienia imienia św. Kamila

14.07.2008

Uroczyste wręczenie wyróżnień imienia św. Kamila odbyło się 12 lipca w sali witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego.

W tym roku statuetki św. Kamila otrzymały osoby, które poświęciły swoją karierę zawodową ratowaniu zdrowia i życia innych ludzi. Nagrodę przyznano więc: prof. dr. hab. Lechowi Polońskiemu, znanemu kardiologowi oraz dr. Zbigniewowi Nawratowi, dyrektorowi Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Tegorocznym laureatem został też Śląski Uniwersytet Medyczny, który w tym roku obchodzi 60-lecie swojego istnienia

– Cieszę się, że w tym roku nasze spotkanie zdominowała problematyka ochrony zdrowia – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza podczas sobotniej uroczystości wręczenia statuetek. – Dzięki takim postaciom oraz instytucjom ze środowiska medycznego mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej. Nagrodzeni przyczyniają się także do poprawy wizerunku Zabrza, gdyż z ich wiedzy i doświadczenia korzystają liczni pacjenci spoza Śląska.
 
Honorowa nagroda św. Kamila przyznawana jest od 2001 roku zasłużonym dla społeczności zabrzańskiej osobom i instytucjom. Kandydatów do wyróżnienia mogą zgłaszać działające w Zabrzu instytucje, organizacje społeczne i religijne, związki i stowarzyszenia, lokalne media i członkowie Kapituły. W skład Kapituły, która decyduje o przyznaniu nagrody, wchodzą: Przewodniczący Rady Miejskiej, Prezydent Miasta, po jednym przedstawicielu desygnowanym przez władze działających w mieście wyższych uczelni, na stałe mieszkającym w Zabrzu, proboszcz parafii św. Kamila oraz laureaci wyróżnienia im. św. Kamila.