Wizyta w Seclin

24.06.2008

Od 20 do 23 czerwca Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz z zabrzańską delegacją gościła w Seclin we Francji z okazji święta tego miasta.

Seclin od 1987 roku jest miastem partnerskim Zabrza. Początkowo współpraca przede wszystkim rozgrywała się na płaszczyźnie sportowej. Dziś obszar współdziałania znacznie się poszerzył.
W ramach obchodów święta miasta obywało się wiele imprez. Zabrzanie brali udział m.in. w barwnym korowodzie oraz w koncercie chóralnym, w trakcie którego odśpiewano „Góralu, czy Ci nie żal” w naszym ojczystym języku.
Podczas wizyty Prezydent Zabrza spotkała się z Bernard Debreu, merem Seclin oraz Wilfried Tocque, dyrektorem generalnym Urzędu. Poruszono wiele tematów, rozmawiano o wspólnych projektach edukacyjnych, nawiązaniu współpracy z Biblioteką Miejską w Zabrzu oraz omówiono funkcjonowanie samorządu terytorialnego. W Seclin mieści się także Centrum Informacji Turystycznej, w którym to delegacja zostawiła broszury informacyjne dotyczące naszego miasta.
Małgorzata Mańka-Szulik odwiedziła również Dyrekcję Generalną Regionu Nord-Pas-de-Calais, gdzie na temat edukacji, kultury oraz rewitalizacji osiedli górniczych rozmawiała z Adamem Promińskim, osobą odpowiedzialną za współpracę ze Śląskiem.
Pobyt we Francji był także okazją do rozmów z Edmomndem Oszczakiem, założycielem i dyrektorem programowym La Maison de la Pologne (Domu Polonii). Prezydent Zabrza odwiedziła również kościół polski i dom parafialny, miejsce spotkań Polaków, gdzie miała sposobność wysłuchać wspomnień Polki uczestniczącej w Powstaniu Warszawskim. Poczyniono również kroki w kierunku gościnnego koncertu Filharmonii Zabrzańskiej.