"Śląsk" dla Rodzin

19.05.2008

Owacje na stojąco zakończyły w sobotę galowy, jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który odbył się w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Koncert „Śląsk dla Rodzin” zainaugurował obchody Metropolitalnego Święta Rodziny.

W uroczystej gali wzięli udział m.in. patroni honorowi Święta: ks. arcybiskup Damian Zimoń, ks. biskup Jan Wieczorek, wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek oraz ks. bp pomocniczy diecezji opolskiej Paweł Stobrawa, reprezentujący ks. arcybiskupa Alfonsa Nossola. Na widowni zasiedli również europarlamentarzyści Małgorzata Handzlik i Jan Olbrycht, ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – biskup koadiutor Metropolii Lwowskiej, Ana Pino Pasquier – charge d` affaires Ambasady Boliwariańskiej Republiki Wenezueli, prezydenci śląskich miast, przedstawiciele Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, o. prof. Eustachy Rakoczy, rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, radni oraz laureaci konkursu „Moja Wyjątkowa Rodzina”, którzy z rąk europarlamentarzystów otrzymali nagrody – zaproszenia do rodzinnych wyjazdów do Brukseli. Pomysłodawczynią konkursu była wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek. Wernisaż pokonkursowy wystawy „Moja Wyjątkowa Rodzina”, na której prezentowane będą nadesłane prace, odbędzie się 27 maja o godz. 18.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Koncert rozpoczął występ Marcina Dąbrówki, ucznia Zespołu Szkół Katolickich, który w śląskiej gwarze zaprezentował regionalne dzieje rodzin.

– Bardzo się cieszę, że ziarno, które zostało rzucone zaowocowało. Uważam, że takie święto powoduje, iż w codziennym życiu – kiedy jesteśmy tak bardzo zabiegani – odnawiane są rodzinne więzi. Cieszę się, że tyle osób, tyle rodzin podjęło to zadanie – powitała gości prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, gospodyni wieczoru i inicjatorka Metropolitalnego Święta Rodziny.

Program jubileuszowego wieczoru wypełniły najpiękniejsze utwory z bogatego repertuaru zespołu „Śląsk”. Artyści z Koszęcina nie zawiedli oczekiwań i znakomitą choreografią oraz mistrzowskim wykonaniem stworzyli niepowtarzalny klimat, podkreślony dodatkowo fragmentami homilii papieża Jana Pawła II, poświęconych rodzinie, które czytał znakomity aktor Jerzy Zelnik.

– Nie ma rodziny bez wiary i nie ma wiary bez rodziny. Jedno jest oparciem w drugim – przypomniał zebranym Jan Olbrycht.

Jubileuszowy koncert poprzedziła konferencja prasowa z udziałem prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik i Adama Pastucha, dyrektora naczelnego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz dr Izabeli Migocz dyrektora ds. artystycznych zespołu, poświęcona obchodom jubileuszowym.