Metropolitalne Święto Rodziny

23.04.2008

Koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który odbędzie się 17 maja w Domu Muzyki i Tańca, zostaną zainaugurowane obchody Metropolitalnego Święta Rodziny.

Warto przypomnieć, że idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny narodziła się z inspiracji ubiegłorocznym Światowym Kongresem Rodzin. Pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Mańka – Szulik, prezydent Zabrza, zaś patronat honorowy przyjęli Księża Arcybiskupi: Damian Zimoń i Alfons Nossol, Ksiądz Biskup Jan Wieczorek i wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek.

W organizację imprezy włączyli się prezydenci miast województwa śląskiego i opolskiego, a także władze Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Celem Święta jest zwrócenie uwagi mieszkańców Śląska na ciągle zbyt mało dostrzegane wartości życia rodzinnego. Chodzi także o przypomnienie i spopularyzowanie Karty Praw Rodziny, przedłożonej przez Stolicę Apostolską wszystkim ludziom, instytucjom i władzom zainteresowanym misją rodziny w świecie współczesnym.
Efektem imprezy może być także konkretna pomoc, szczególnie dla rodzin wielodzietnych, bowiem jednym z punktów programu jest zwołanie we wszystkich miastach sesji rad miejskich poświęconych pomocy rodzinom.
Program:
  • 17.05.2008, (sobota), godz. 17.00, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca,
    – ŚLĄSK dla rodzin, jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – koncert inaugurujący Metropolitalne Święto Rodziny – ogłoszenie wyników konkursu Moja Wyjątkowa Rodzina.
  • 18.05.2008, ( niedziela)
    • sumy w katedrach stolic biskupich : Katowice, Opole, Gliwice
      w intencji rodziny oraz msze w kościołach parafialnych,
    • godz. 16.00, Radzionków, Park Księża Góra – Festyn Rodzinny,
    • godz. 17.00, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca – Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – koncert charytatywny.
  • 19.05.2008, (poniedziałek) – sesje rad miejskich śląskich miast poświęcone problematyce rodziny, wydawnictwo z tekstem Karty Praw Rodziny.
  • 19.05.2008, (poniedziałek), Wodzisław Śląski, sala Urzędu Stanu Cywilnego – Koncert Muzykujących i Śpiewających Rodzin.
  • 19.05.2008, (poniedziałek), Gliwice Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II "Konferencja Samorządowa Poświęcona Problematyce Rodziny", organizatorzy: Samorząd Gmin Ziemi Gliwickiej.
  • 20.05.2008 , (wtorek), Katowice, Biblioteka Śląska – wystawa wydawnictw Wokół rodziny i rodzinne czytanie we wszystkich śląskich bibliotekach.
  • 20.05.2008 , (wtorek), Mysłowice, Mysłowicki Ośrodek Kultury i Sztuki "Trójkąt" – finał konkursu plastycznego "Po pierwsze rodzina…"
  • 24.05.2008 , (sobota), Piekary Śląskie, Dom Kultury – Sesja naukowa poświęcona rodzinie.
  • 24.05, ( sobota), Chorzów, WPKiW, Rodzinne Bieganie – bieg przełajowy z nagrodami..
  • 25.05.2008 , (niedziela), Piekary Śląskie, Pielgrzymka Mężczyzn do Matki Boskiej Piekarskiej z homilią poświęconą roli ojca w rodzinie.
  • 26.05.2008 , (poniedziałek), godz. 16.30, Ruda Śląska, Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty – Prezentacje teatralne, taneczne i muzyczne dedykowane mamom.
  • 27.05.2008 , (wtorek), Bytom, Muzeum Górnośląskie, wernisaż pokonkursowy wystawy Moja Wyjątkowa Rodzina.
  • 29.05.2008 , (czwartek), godz. 17.00, Gliwice, Aula Politechniki Śl.
    – Z rodzinnego śpiewnika, koncert Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej połączony ze wspólnym śpiewaniem.
  • 30.05.2008, ( środa), godz. 17.00, Katowice, Aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego – Konferencja popularnonaukowa o rodzinie pt.: Bądźmy Uczniami Chrystusa w Rodzinie, organizowana przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego i Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach, przy współpracy z Wydziałem Teologicznym UŚ w Katowicach.
  • 30.05. – 1.06.2008 , Katowice, IV Kiermasz Wydawców Katolickich,
    gmach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kiermasz organizowany przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Księgarnię św. Jacka.
  • 31.05.2008, ( sobota), godz. 13.00, Katowice, Aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego – Dyktando dla Rodzin, zmagania o tytuł Bezbłędnej Rodziny , w ramach IV Kiermaszu Wydawców Katolickich, prowadzenie: Krystyna Bochenek – Marszałek Senatu RP. Dodatkowe informacje na stronie: www.ksj.pl
  • 31.05.2008 , (sobota), godz. 9.30, Kamień Śląski – Archidiecezjalny Zjazd Rodzin Adopcyjnych, organizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej.
  • 31.05.2008 , (sobota), Rudy, Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin.
  • 1.06.2008 , (sobota), Rybnik, Kampus, koncert Dorośli – Dzieciom.
  • 1.06.2008, (niedziela), godz. 10.00 – 20.00, Koszęcin – Piknik Rodzinny, Finał Śląskiego Śpiewania, ogłoszenie wyników konkursu literackiego Rodzina – Miłość i Życie, podsumowanie Metropolitalnego Święta Rodziny.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.swietorodziny.um.zabrze.pl