Spotkanie z młodzieżą z Lund

18.04.2008

Młodzież z Lund oraz uczniowie z Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego spotkali się 17 kwietnia z prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik.

Młodzi Szwedzi przyjechali do Zabrza na zaproszenie zaprzyjaźnionej szkoły.
– Szukamy przyjaciół i nowych doświadczeń. Nawiązaliśmy już kontakty m.in. z placówkami oświatowymi z Hiszpanii i Chorwacji. Następnie postanowiliśmy znaleźć nowych znajomych w mieście zaprzyjaźnionym z Zabrzem – tłumaczy Barbara Kaźmierska-Kuś, dyrektor Centrum.
Przed spotkaniem z Prezydentem Zabrza uczniowie z Lund zwiedzili Skansen Górniczy „Królowa Luiza”. W programie wizyty zaplanowano też m.in. projekt kulturoznawczy realizowany w szkole oraz wyprawy do Sztolni „Czarnego Pstrąga” i Krakowa. Ważnym elementem wizyty są również prywatne spotkania w polskich domach.
– Wiem, że Lund to wspaniałe miasto i że aż 30 procent jego mieszkańców to ludzie młodzi. Jestem jednak przekonana, że udowodnimy, iż Zabrze też jest piękne. Wierzę, że każdy znajdzie tu dla siebie coś miłego – stwierdziła podczas spotkania prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.
Goście ze Szwecji podkreślali, że są pod wrażeniem przygotowanego programu. Ogromne wrażenie wywarła na nich wizyta w „Luizie”.
– Rozumiemy, że to bardzo ważna część waszej historii. Mamy nadzieję, że przyjaźń między Zabrzem i Lund będzie kontynuowana – deklarowali.\